Hakkımızda

DELTA Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. Lüleburgaz Büyük Karıştıran mevkiinde kurulu 60MW gücünde bir Doğal Gaz Yakımlı Kombine Devirli Elektrik Santralidir.

Toplam 35 dönüm arazi üzerinde kurulmuş olan işletmede; teknik sistemler 18 dönüm üzerinde yerleşmiş, idari yapı 500m2 lik alan üzerinde olup geri kalan kısım yeşil alan olarak değerlendirilmiştir.

İşletmeyi oluşturan teknik sistemler ana yapı olarak;

  • LM6000 PC Sprint tipi Gaz Türbini;
  • Aalborg marka atık ısı kazanı;
  • DRESSER-RAND marka, „Murray” Stim Türbini;
  • RMS-A tipi gaz basınç düşürme istasyonu
  • ACC kondenser ünitesi ve
  • Demineralize Sistemi’nden oluşmaktadır.

DELTA ENERJİ, 154 KV. Şalt Tesisi İle Büyükkarıştıran – Hamitabat Fiderleri arasına bağlanarak Ulusal Sisteme entegre olmuştur.

PALMET Hakkında

PALMET Şirketler Grubu, 1984 yılında kurulan PALMET Metal A.Ş. ismiyle kurularak 2007 yılında PALMET Şirketler Grubu altında PALMET Mühendislik ve PALMET Enerji A.Ş. olarak iki farklı şirkete ayrıldı. Bu düzenleme PALMET Mühendislik’in tüm hizmetlerinde gelişmesini ilerletmesi ve PALMET Enerji A.Ş.’nin enerji sektöründe uzun vadeli yatırımlarına konsantre olarak hem Türkiye’de hem de dış ülkelerde enerji projeleri geliştirmeye devam etmesi için gerçekleştirildi.

1990’lı yıllarda Türkiye genelinde başlatılan doğal gaz hat çalışmaları ile enerji sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. 2001 yılında  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kuruluşu ile birlikte Gebze ve Erzurum şehirlerinin Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalelerini alan PALGAZ ve PALEN şirketleri ile enerji sektörünün ilk yatırımcılarından biri olmuştur.

PALMET ENERJİ, İZGAZ ile Kocaeli’ye, PALGAZ ile Gebze’ye, Palen ile Erzurum’a doğal gaz arzı sağlamaktadır. 2 il 26 ilçede 820 bini aşkın aboneye hizmet veren PALMET ENERJİ, yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz ticaret hacmine ulaşarak Türkiye’de yıllık doğal gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 12’sini karşılamaktadır.

2009’da inşası tamamlanarak devreye alınan 60 MW gücündeki Delta Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Aralık 2012’de 62 MW gücündeki ikinci doğal gaz kombine çevrim santrali olan ve Aydın – Çine OSB içerisinde yer alan Ales Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ticari faaliyetlerine başlamıştır. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük doğal gaz çevrim santrallerinden biri olan Baymina Enerji’yi grup şirketleri arasına katan PALMET ENERJİ, toplamda 892 MW’lık kurulu güce ulaştı. Diğer yandan Erzincan ilinde lisansı alınarak inşaatı başlayan 284 MW gücündeki Eriç Barajı ve HES Projesi çalışmaları devam etmektedir.

PALMET ENERJİ, GAZPORT şirketiyle EPDK’dan aldığı Toptan Doğalgaz Satışı ve Spot LNG İthalatı Lisansı alarak serbest piyasa ekonomisi koşullarında 2009 yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır. GAZPORT şirketini takiben kurulan ve lisansını alan GASLINE Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ise 2012 yılı itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır. PALMET ayrıca 2010 yılında aldığı Elektrik Toptan Satış Lisansı’yla PALPORT Elektrik Ticaret A.Ş. üzerinden toptan satış şirketlerinden nihai tüketiciye kadar geniş bir müşteri portföyüne elektrik arzına başlamıştır.

Palmet Mühendislik ise grubun tüm yatırımlarında mühendislik ve taahhüt işlerini yüklenmektedir. Ayrıca uzmanlık sahasındaki Telekom, IT ve enerji altyapılarının tasarımı, uygulanması ve işletilmesi konularında dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir.

YÖNETİM KURULU

B. Doğanay Samuray

Yönetim Kurulu Başkanı

B. Doğanay Samuray, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünden 1980 yılında mezun olmuştur. İş yaşamına inşaat sektöründe başlamış, kısa sürede üst düzey yöneticiliğe yükselmiştir. 1984 yılında Palmet Şirketler Grubu’nun ilk şirketi olan Palmet Mühendislik’i kurmuştur. Samuray, halen grubun en büyük hissedarı ve CEO’su olarak görev yapmaktadır.  Samuray, Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin (GAZBİR) kurucusu ve aktif üyesidir. Aynı zamanda Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Komitesi’nde görev almaktadır. B. Doğanay Samuray, evli ve iki çocuk babasıdır.

Muzaffer Yücel

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Muzaffer Yücel, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1980 yılında mezun olmuştur. Daha sonra çeşitli firmalarda Muhasebe Şefliği ve Finans Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, 1986 yılında Palmet Şirketler Grubu’na hissedar ve CFO olarak katılmıştır. Palmet Şirketler Grubu’nun tüm mali işler, muhasebe ve nakit yönetimi sistemlerini kurmuş olan Muzaffer Yücel, halen grubumuzun Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Muzaffer Yücel, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tamer Sönmez

Yönetim Kurulu Üyesi

Tamer Sönmez, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1984 yılında mezun olmuştur. İnşaat sektöründe başladığı iş yaşamına Telekom sektöründe devam etmiştir. 2007 yılında PALMET Enerji’ye katılan Sönmez, halen Gaz Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.